Promieniowanie UV, filtry ochronne i skala Fitzpatricka

filtry uv

Temat filtrów jest długi, obszerny i tak naprawdę można było by go rozwijać ciągle i ciągle. Zanim zabrałam się do napisania tego posta przeczytałam sporo publikacji, ale musicie wiedzieć, że badania na temat składników w filtrach powstają co raz to nowe i ciągle zmieniają się założenia. Dlatego przedstawię Wam dzisiaj rodzaje filtrów, składniki, które najczęściej w nich występują i na jakie moim zdaniem powinniśmy uważać, przykładowe filtry dostępne na rynku oraz mini zabawę, w której będziecie mogły same określić swój fototyp skóry. Przyszykujcie sobie coś dobrego, zaczynamy!


Promieniowanie UV

Wytwarzane jest przez słońce i w małych dawkach ma pozytywny wpływa na nasz organizm. Przede wszystkim pod wpływem słońca wytwarzania jest witamina D, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na promieniowanie wynosi 10 do 15 minut! Ze słońca trzeba korzystać, ale rozsądnie, z głową. Promieniowanie UV przyczynia się też do przedwczesnego starzenia, powoduje powstawanie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego, a także powstawania nowotworów. 

Promieniowanie UV dzielimy na:
UVA - stanowi aż 95% promieniowania, które dociera do powierzchni Ziemi i to przed nim głównie powinniśmy się chronić. Jest równie niebezpieczne zarówno latem, jak i zimą, dlatego błędem jest stosowanie filtrów tylko w okresie wakacyjnym. Promieniowanie to przenika przez ubrania i szyby, uszkadza DNA, sprawia, że skóra szybciej się starzeje, przyczynia się do powstawania nowotworów, w tym najniebezpieczniejszego nowotworu skóry - czerniaka. 
UVB - stanowi 5% całego promieniowanie, które do nas dociera. Nie wnika w głąb skóry i jest mniej niebezpieczne od promieniowania UVA. Odpowiada za pojawienie się opalenizny, poparzeń słonecznych, fotouczulenia i aktywację witaminy D3.
UVC - nie dociera do powierzchni Ziemi, więc opisywanie go sobie odpuszczę. 

W zależności od naszego fototypu skóry bezpieczny czas przebywania na słońcu jest różny. Przyjmuje się, że ogólnie jest to ok. 20 minut, jednak u osób z bardzo jasną skórą taki czasy wynosi nawet do 5 minut. O fototypach później. Aby wydłużyć czas przebywania na słońcu stosujemy produkty ochronne. Na opakowaniach zawsze znajdziemy oznaczenie SPF.

Sun Protection Factor 

SPF - "współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, określający efektywność danego filtru." Współczynnik ten dotyczy TYLKO promieniowania UVB. Współczynniki te zaczynają się do 2 w górę, ale moim zdaniem nie ma nawet co się bawić w stosowanie tych niskich faktorów, ponieważ ochrona przy nich jest prawie żadna. 
SPF 25 - blokuje ok 95% promieniowania 
SPF 50 - ok. 98%
Pamiętajcie, że żaden filtr nie ochroni nas w 100%! 

Jeżeli chodzi o promieniowanie UVA, występuje takie oznaczenie jak IPD lub PPA. Kupowanie środka ochronnego z samymi składnikami chroniącymi nas przed promieniowaniem UVB nie ma sensu, bo tak jak napisałam wcześniej to właśnie promieniowania UVA jest najwięcej i jest ono najbardziej niebezpieczne. 

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych 

Dobry środek chroniący przed promieniowaniem powinien być wodoodporny, bezpieczny, nie przenikać przez skórę i do wnętrza komórek. Filtry ochronne dzielimy na chemiczne(organiczne) oraz fizyczne(mineralne, nieorganiczne). Przyjmuje się, że dobry preparat przeciwsłoneczny powinien zawierać mieszankę obu rodzai. 

Filtry chemiczne 

Substancje zwierające w swojej budowie wiele wiązań, pochłaniają energię światła i zamieniają ją w ciepło. Są bardziej skuteczne, niż filtry mineralne, jednak często mogą uczulać i raczej nie są wskazane dla alergików czy osób z wrażliwą skórą i dzieci. 

Filtry fizyczne 

Wśród nich znajdziemy pigmenty, które kiedyś stanowiły wielki problem, bo pozostawiały biały kolor na skórze. Obecnie się to zmieniło i w większości efekt ten został zniwelowany. Filtry fizyczne solo stosowane są przede wszystkim u dzieci i alergików oraz osobom po kuracjach dermatologicznych. Podrażnienie w przypadku tego rodzaju zdarza się bardzo, bardzo rzadko. Najpowszechniejsze i bezpieczne są dwie substancje - Titanium Dioxide(dwutlenek tytanu) oraz Zinc Oxide(tlenek cynku).

Poniżej przygotowałam dla Was listy bezpiecznych składników, których powinniście szukać w produktach ochronnych oraz tych, których należy unikać.


Składniki bezpieczne 

Titanium Dioxide (działa na UVB, mniej na UVA) - filtr fizyczny
Zinc Oxide (działa na UVA i UVB) - filtr fizyczny
Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine (działa na UVA i UVB) - filtr chemiczny
Octocrylene (działa głównie na UVB) - filtr chemiczny(należy na niego uważać, bo często uczula!)
Ethylhexyl Salicylate (działa głównie na UVB) - filtr chemiczny
Ethylhexyl Tiazone (działa głównie n UVB) - filtr chemiczny
Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate (działa na UVA i UVB) - filtr chemiczny
Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol (działa na UVA i UVB) - filtr chemiczno-fizyczny

Składniki, które są podejrzewane o szkodliwe działanie 

Ethylhexyl Methoxycinnamate (działa głównie na UVB) - filtr chemiczny
Homosalate (działa głównie na UVB) - filtr chemiczny
Benzophenone-3 (działa na UVA i UVB) - filtr chemiczny
Benzophenone-4 (działa na UVA i UVB) - filtr chemiczny
PEG-25 PABA (działa głównie na UVB) - filtr chemiczny
Ethylhexyl Dimethyl PABA (działa głównie na UVB) - filtr chemiczny
Octyl Dimethyl PABA (działa głównie na UVB) - filtr chemiczny
4- Methylbenzylidene Camphor (działa na UVA i UVB) - filtr chemiczny



Są to filtry przenikające i mogące wpływać negatywnie na gospodarkę hormonalną (absolutnie nie powinny być stosowane w ciąży). 4- Methylbenzylidene Camphor ma największe działanie estrogenowe ze wszystkich filtrów. Benzophenon-3 może powodować alergie i fotouczulenia, dlatego na opakowaniach powinno być zaznaczone, że zawiera ten składnik (jeżeli jest go więcej niż 0,5%). Składniki z końcówką PABA powodują alergie, a także podejrzewa się je o działanie rakotwórcze.

Filtry u dzieci 

Szansa zachorowania na czerniaka jest większa, jeżeli w dzieciństwie doświadczyliśmy poparzeń słonecznych, dlatego tak bardzo ważne jest ochranianie przed słońcem szczególnie dzieci. Niemowlęta, dzieci z jasną karnacją i skórą atopową powinny mieć aplikowane filtry o faktorze SPF50 lub 50+. Natomiast najmniejszą wartością, jaką powinno się stosować u dzieci jest SPF30.

Filtry naturalne 

Jest wiele surowców, które zawierają drobną ochronę przed promieniowaniem. Są to m.in olej malinowy, olej jojoba, masło shea, olej avocado, masło kakaowe. Niestety ich wartość jest za słaba, żeby stosować je solo, jednak stanowią bardzo fajne uzupełnienie filtrów chemicznych i fizycznych. 

Skala Fiztpatricka - sprawdź, jaki masz fototyp! 

Pewnie wiele z Was nie wie, że istnieje coś takiego, jak skala Fitzpatricka. To klasyfikacja przedstawiająca 6 fototypów skóry w zależności od ilości zawartej w niej melaniny. Kosmetolodzy w gabinetach bardzo często przeprowadzają wywiad z pacjentem na podstawie którego określają jego fototyp potrzebny do wykonania danego zabiegu. Ale przydaje się to też po to, aby określić jaki faktor SPF jest potrzebny naszej skórze. Zrób test i sprawdź swój fototyp!

1. Jaki masz kolor oczu? 
a. jasne niebieskie, jasne szare lub jasne zielone - 0 punktów
b. niebieskie, szare lub zielone - 1 punkt
c.piwne - 2 punkty
d. brązowe - 3 punkty
e. czarne - 4 punkty

2.Twój naturalny kolor włosów to?
a. rudy lub jasny blond - 0 punktów
b. blond - 1 punkt
c. ciemny blond lub jasny brąz - 2 punkty
d. ciemny brąz - 3 punkty
5. czarne - 4 punkty

3. Jaki jest Twój naturalny kolor skóry?
a. bardzo jasny, porcelanowy - 0 punktów
b. blady lub jasny - 1 punkt
c. jasny lub średni beż - 2 punkty
d. oliwkowy lub śniady - 3 punkty
e. brązowy lub czarny - 4 punkty

4. Czy masz jakieś piegi niepowstałe pod wpływem słońca?
a. dużo - 0 punktów
b. kilka - 1 punkt
c. mało - 2 punkty
d. bardzo mało - 3 punkty
e. wcale nie mam - 4 punkty

5. Jak Twoja skóra reaguje na słońce?
a. Jest zawsze poparzona, powstają pęcherze i schodzi skóra - 0 punktów
b. Często jest poparzona, powstają pęcherze i schodzi skóra - 1 punkt
c. Czasem jest poparzona - 2 punkty
d. Poparzenie występuje bardzo rzadko - 3 punkty
e. Nigdy nie jest poparzona - 4 punkty

6. Czy osiągasz opaleniznę?
a. Nigdy  - 0 punktów
b. Rzadko - 1 punkt
c. Czasami - 2 punkty
d. Zazwyczaj - 3 punkty
3. Zawsze - 4 punkty

7. Jaki kolor ma Twoja opalenizna?
a. Nie mam opalenizny lub bardzo słaba - 0 punktów
b. Jasna - 1 punkt
c. Średnia - 2 punkty
d. Głęboka - 3 punkty
e. Moja skóra jest naturalnie ciemna - 4 punkty

8. Jak wrażliwa jest Twoja twarz na słońce?
a. Bardzo wrażliwa - 0 punktów
b. Wrażliwa - 1 punkt
c. Normalna - 2 punkty
d. Odporna - 3 punkty
e. Nie mam problemu - 4 punkty

Teraz podlicz punkty i sprawdź, który masz typ skóry! 

0-6 punktów Typ I 

Twoja skóra zawsze ulega poparzeniom słonecznym i nigdy się nie opala. Powinieneś stosować filtr z minimum SPF 50+/50/30.

7-12 punktów Typ II

Twoja skóra zazwyczaj ulega poparzeniom i słabo się opala. Twój filtr to minimum SPF 50/30.

13-18 punktów Typ III

Twoja skóra czasem ulega lekkim oparzeniom i dosyć dobrze się opala. Wskazany filtr dla tego typu skóry to minimum SPF 30/15

19-24 punkty Typ IV

Twoja skóra może ulec słabym oparzeniom, ale zawsze dobrze się opala. Twój filtr to minimum SPF20/15

25-30 punktów Typ V

Twoja skóra bardzo rzadko jest poparzona i bardzo dobrze się opala. Wskazany filtr to minimum SPF20/15

31+ punktów Typ VI

Twoja skóra nigdy nie ulega poparzeniom, zawsze się opala. Twój filtr to minimum SPF20/15

Propozycje produktów ochronnych 


Skład:
Aqua, Helianthus Annuus Hybrid Oil*, Titanium Dioxide, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Dodecane, Alcohol*, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Helianthus Annuus Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter*, Sodium Lactate, Hydrogenated Castor Oil, Calendula Officinalis Flower Extract*, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Daucus Carota Sativa Root Extract*, Capsicum Annuum Fruit Extract, Behenyl Beeswax, Stearyl Beeswax, Stearic Acid, Alumina, Xanthan Gum, Beta-Carotene, Tocopheryl Acetate, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Parfum**, Limonene**, Linalool**, Geraniol**, Citronellol**, Citral**, Coumarin**, Eugenol**, Benzyl Benzoate**, Benzyl Alcohol**



Bioderma Phoderm Mineral Spray z filtrem mineralnym SPF50+

Skład:
DECYL OLEATE, DICAPRYLYL CARBONATE, ZINC OXIDE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, COCOGLYCERIDES, TITANIUM DIOXIDE, SILICA DIMETHYL SILYLATE, POLYHYDROXYSTEARIC ACID, TOCOPHERYL ACETATE, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, STEARIC ACID, ALUMINA, TOCOPHEROL


Mustela Mleczko przeciwsłoneczne SPF50 i PPD25

Skład:
Aqua (Water), Coco-Caprylate/Caprate, Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Carbonate, Glycerin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Lauryl Glucoside, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Ethylhexyl Triazone, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Titanium Dioxide, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Pentylene Glycol, Potassium Cetyl Phosphate, Stearalkonium Hectorite, Tocopherol, Glyceryl Caprylate, Sodium Hydroxide, Dehydroacetic Acid, Alumina, Xanthan Gum, Jojoba Esters, Propylene Carbonate, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Extract.


Mustela Spray przeciwsłoneczny SPF50+ i PPD25

Skład:
Aqua (Water), Coco-Caprylate/Caprate, Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Carbonate, Glycerin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Lauryl Glucoside, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Ethylhexyl Triazone, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Titanium Dioxide, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Pentylene Glycol, Potassium Cetyl Phosphate, Stearalkonium Hectorite, Tocopherol, Glyceryl Caprylate, Sodium Hydroxide, Dehydroacetic Acid, Alumina, Xanthan Gum, Jojoba Esters, Propylene Carbonate, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Extract

Mikkolo Krem przeciwsłoneczny dla dzieci SPF15

Oczywiście dla dzieci faktor za niski, ale dla dorosłych jak najbardziej!

Skład:
Aqua, Cocos Nucifera Oil*, Pentylene Glycol*, Titanium Dioxide*, Glycerin, Glyceryl Stearate*, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Citrullus Vulgaris Seed Oil, Sorbitan Stearate*, Polyglyceryl-6 Palmitate/ Succinate*, Polyglyceryl-2 Caprate*, Butyrospermum Parkii Butter, Sucrose Cocoate*, Sucrose Stearate*, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Squalane*, Stearic Acid*, Alumina*, Cetearyl Alcohol, Cetearyl Alcohol*, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum, Glyceryl Caprylate*



Derma Eco Baby Balsam przeciwsłoneczny dla dzieci SPF30

Skład:
Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin**, Aloe Barbadensis Leaf Extract*, Titanium Dioxide, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Magnesium Sulfate, Tocopherol, Polyhydroxystearic Acid, Stearic Acid, Alumina

Eco cosmetics Emulsja na słońce SPF30

Skład:
Aqua, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Glycine Soja Oil*, Butyrospermum Parkii Butter*, Glycerin, Olea Europaea Fruit Oil*, Olea Europaea Leaf Extract*, Punica Granatum Extract*, Pongamia Glabra Seed Oil*, Glyceryl Oleate, Tricaprylin, Canola Oil, Lycium Barbarum Fruit Extract*, Rosa Moschata Oil*, Hippophae Rhamnoides Oil*, Oenothera Biennis Oil*, Simmondsia Chinensis Oil*, Oryza Sativa Bran Oil, Macadamia Ternifolia Oil, Tocopherol, Bisabolol, Lecithin, Glycyrrhiza glabra Extract, Mica, Magnesium Sulfate, Stearic Acid, Tocopheryl Acetate, Alcohol, Alumina (Corundum), Dipotassium Glycyrrhizate, Parfum, Limonene, Linalool, Citronellol, Citral, Geraniol

Eco cosmetics Krem SPF 50+ dla dzieci i niemowląt 

Skład:
Aqua, Glycine Soja Oil*, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyglyceryl-3 Ricinoleate, Glyceryl Oleate, Butyrospermum Parkii Butter*, Glycerin,Punica Granatum Extract*, Hippophae Rhamnoides Extract*, Olea Europaea Leaf Extract*, Olea Europaea Oil*, Simmondsia Chinensis Oil*, Oenothera Biennis Extract*, Hippophae Rhamnoides Oil*, Oryza Sativa Bran Oil, Glycyrrhiza Glabra Extract, Mica, Tocopherol, Macadamia Ternifolia Oil*, Parfum


Alphanova Bebe Naturalny przeciwsłoneczny krem o wysokim filtrze SPF50+

Skład:
 AQUA, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE EXTRACT*, TITANIUM DIOXIDE,CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, ALCOHOL**, SIMMONDSIA& CHINENSISOIL*, GLYCERIN, CAPRYLIC/CAPRIC, TRIGLYCERIDE,POLYHYDROXYSTEARIC ACID, ISOSTEARYL ALCOHOL,POLYGLYCERYL-2 SESQUIISOSTEARATE, SQUALANE,BUTYROSPERMUM PARKII*, CALOPHYLLUM INOPHYLLUM SEED OIL*,POLYGLYCERYL-3 POLYRICINOLEATE, SORBITAN ISOSTEARATE, ALUMINA, SODIUM CHLORIDE, SODIUM LEVULINATE, GLYCERYLCAPRYLATE, SODIUM ANISATE, STEARIC ACID, TOCOPHEROL,XANTHAN GUM


Skład:
Pongamia Glabra Seed Oil*, Trihydroxystearin, Titanium Dioxide, Punica Granatum Seed Oil*, Hippophae Rhamnoides Oil*, Peach Extract, Tocopherol


Skład:
aqua, caprylic/capric triglyceride, titanium dioxide, zinc oxide, polyglyceryl-3 stearate, alcohol, undecane, glycerin, sesamum indicum seed oil*, simmondsia chinensis seed oil*, betaine, tridecane, glyceryl stearate, polyhydroxystearic acid, octyldodecanol, sodium polyphosphate,  cera alba, tocopherol, mel, cetearyl alcohol, glyceryl dibehenate, tribehenin, glyceryl behenate, sodium hydroxide, citrus aurantium bergamia peel oil, xanthan gum, lavandula angustifolia oil, glyceryl caprylate, helianthus annuus seed oil, parfum, p-anisic acid, levulinic acid, sodium levulinate, ci 77891, ci 77491, ci 77492, ci 77499, stearic acid, alumina, limonene, linalool


Skład:
Aqua, Zinc Oxide, caprylic/Capric Triglyceride Glyceryl Isostearate Polyhydroxy Stearic Acid. Titanium Dioxide, Aluminia Stearic Acid, Cyclomethicone, Glycerin, Sorbitan Oleate Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Betaine, Isopropyl Palmitate, Olea Europaea Fruit Oil, C12-15 Alkyl Benzoate, Lanolin, Butyrospermum Parkii Natrium Chloride, Cera Microcristallina Linum Usitatissimum Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Allantoin, Parfum, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol


Większość niestety mineralnych, ale naprawdę ciężko jest znaleźć filtry chemiczne z dobrym składem. Będę tą listę uzupełniać jeszcze na bieżąco jak tylko coś znajdę. Jeżeli chodzi o filtry dziecięce to nie zrażajcie się, każdy może ich używać. Ja obecnie używam musteli i jestem bardzo zadowolona! 

Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca! Naprawdę sporo wysiłku mnie kosztował ten post. Pamiętajcie, że filtry należy stosować przez cały rok, a nie tylko latem! Chrońcie dzieci, bo to najważniejsze! Mam nadzieję, że trochę Wam rozjaśniłam ten temat i że spodobał Wam się test. Czasem wychodzi to bardzo śmiesznie. Ja np. jestem blada, mam jasne włosy i oczy a fototyp III :D Dajcie znać, jaki Wam fototyp wyszedł :) 

Komentarze

  1. Ten wpis i test jest super przydatny! Ja Na przykład filtru do twarzy używam od niedawna dokładnie to od marca. Wcześniej myślałam, ze nie potrzebuje ale moje potrzeby się zmieniły

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się :D To dobrze, że teraz używasz, lepiej późno, niż wcale :)

      Usuń
  2. z testu wyszło mi, że mem typu IV :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam typ IV, czyli jestem gdzieś tak po środku ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny post, czekałam na niego z niecierpliwością :D Test super sprawa, utwierdził mnie w moich obecnych przekonaniach. Również wielkie dzięki za propozycje kremów - nosiłam się z zamiarem kupna Lavery, ale obczaję i pozostałe opcje :) Sama też w międzyczasie obczajałam sobie składy. Taki Ethylhexyl Methoxycinnamate jest praktycznie wszęedzie :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No trochę mi to wszystko zajęło :D Niestety, naprawdę ciężko jest znaleźć dobre filtry :(

      Usuń
  5. Świetny wpis!! Jestem na bieżąco z tematem promieniowania, bo piszę pracę na temat znaczenia filtrów UV w kosmetologii :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo, ekstra! Może i ja pomyślę o tym temacie :)

      Usuń
  6. Dzięki za wpis, naprawdę widać, że bardzo się postarałaś :) Filtry na twarzy stosuję codziennie od wielu już lat, nie zależnie czy jest zima czy lato i nie wyobrażam sobie wystawić ciała na słońce bez ochrony. W teście wyszedł mi fototyp II i w sumie wygląda na to, że stosuję odpowiednią ochronę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To bardzo dobrze, niestety niewiele osób stosuje filtry zimą :(

      Usuń
  7. Świetny wpis, bardzo mi się spodobał :) CO do skali - wiedziałam już wcześniej jaki mam typ - kiedyś byłam tym najniższym, a teraz ewoluowałam na jedynkę - czasem uda mi się opalić ręce, ale reszta nadal jest biała, opala się na czerwono i często pojawiają się pęcherze. Stosuję wysokie filtry, często się smaruję, ale czasem nawet to nie pomaga ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Współczuję, musisz się bardzo pilnować w tym temacie :(

      Usuń
  8. Bardzo ciekawy i przydatny wpis :) w końcu dowiedziałam się, że mam IV typ skóry :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajny wpis, jestem typem IV i tak naprawdę rzadko urzywam filtrów ale powoli to zmieniam ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Dawno nie czytałam tak przydatnego wpisu! Od razu dodaję do ulubionych, żeby móc do niego wrócić przy okazji zakupu filtrów! :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Gdzieś ostatnio przeczytałam, że jakiś gość wydał już fortunę na rożne zabiegi aby upodobnić się do elfa. W tym wybielił sobie cerę do granic możliwości i codziennie stosuje krem z filtrem 100.. padłam ze śmiechu, bo takiego filtra nie ma :-D
    Z testu wyszedł mi 3 typ ale przy minimalnej ilości punktów więc uznam to za miedzy 2 a 3 ;-)
    Aktualnie używam filtru który wymieniłaś z Eco Cosmetics żel na słońce.. dodatkowo pod same oczy używam filtru z Clarins. Poza samymi filtrami lubię sięgać po kremy pielęgnacyjne czy podkłady, które filtry już zawierają.
    Bardzo udany post.. brawo! :-*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hahah beka :D To ja mam właśnie podobnie :) Ja właśnie muszę sobie jakiś fajny do całego ciała kupić :D A dodatkowa ochrona zawsze dobra, ja też mam podkłady z SPF :) Dziękuję :*

      Usuń
  12. Bardzo przydatny wpis! Ja popełniam ten błąd,że nie stosuje kremów przeciwsłonecznych cały rok. Jednak w lato obowiązkowo i to od razu spf50!

    OdpowiedzUsuń
  13. bardzo dobry post :) świetnie go przygotowałaś :) mój fototyp to IV :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo dobrze, merytorycznie przygotowany wpis ;) Wyszło mi, że mam fototyp IV. Dobrze, że jest u nas coraz większa świadomość ochrony przed słońcem. Kiedyś opalałam się na całego.. teraz jak o tym myślę, to mi słabo. Niestety, nikt nie uświadamiał mnie, jaki będzie to miało wpływ na moją skórę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzę, że dużo tych czwórek :) Dokładnie, ja zanim poszłam na studia też uwielbiałam się opalać, dopiero, jak zaczęłam się o tym wszystkim uczyć to mi się odechciało :D

      Usuń
  15. Diana, świetny post!! Dużo przydatnych informacji :* Szkoda, że wiele osób zapomina o filtrach na co dzień, ja staram się o tym pamiętać :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Mi wyszło, że mam fototyp V ;) Fajny i przydatny post :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wow, niezbyt często spotykany :) Dziękuję!

      Usuń
  17. Świetny wpis!Ja używam filtrów dla siebie i synka Uraige 50+ lub 30+ i są idealne:)

    OdpowiedzUsuń
  18. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy i tego wpisu! Aż opublikowałam go na fanpejdżu! Pozdrawiam!^^

    OdpowiedzUsuń
  19. Gratuluję wpisu! jest świetny :) Dobrze, że wszystko jasno opisałaś bo na te chemiczne trzeba uważać! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! :) Oj trzeba trzeba, niestety dużo osób nie zdaje sobie sprawy z ich szkodliwości.

      Usuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, daje mi to ogromną motywację do dalszego pisania :) Jeśli spodobał Ci się mój post, napisz coś od siebie.

Copyright © Naturale