Trądzik pospolity - przyczyny jego powstawania
Trądzik jest jedną z najpopularniejszych chorób skóry XXI wieku. Obecnie dotyczy już nie tylko osób młodych, ale co raz częściej z problemem tym borykają się także ludzie dorośli. Trądzik dzielimy na pospolity oraz różowaty, jednak ja dzisiaj postanowiłam skupić się na tej pierwszej odmianie.
Warto wiedzieć, że trądzik nie zawsze idzie w parze tylko ze skórą tłustą czy mieszaną. Osoba o cerze wrażliwej i suchej również może borykać się z tym problemem, najczęściej jednak przyczyny są całkowicie odmienne.
Objawy trądziku
Trądzik pospolity w zależności od postaci charakteryzuje się najczęściej ropnymi wykwitami, zaskórnikami i bolącymi grudkami, z późniejszym pozostawieniem blizn i przebarwień, ale tak naprawdę to, jak dana osoba przechodzi schorzenie zależne jest od przyczyny pojawienia się choroby.
Przyczyny powstawania trądziku
Powodów powstawania trądziku jest całkiem sporo i należy dokładnie przeanalizować każdą możliwość, zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek kurację leczniczą. Niestety idąc do dermatologa przeważnie dostaje się silny, wyniszczający organizm antybiotyk z pochodnymi witaminy A, który problem może zniwelować tylko na chwilę.
Trądzik związany jest z nadmierną aktywnością hormonów androgenowych, wydzielaniem dużej ilości łoju, a także pojawiającym się stanem zapalnym mieszka włosowo-łojowego. Duży udział w chorobie ma obecność we florze bakteryjnej skóry beztlenowych bakterii Propiniobacterium acnes. Przy cięższych postaciach trądziku mogą być obecne również gronkowiec złocisty (występuje naturalnie u każdego człowieka, jednak nie u każdego się uaktywnia), paciorkowiec czy drożdżaki.
Nie od dziś wiadomo, że stan naszej skóry odzwierciedla stan naszego organizmu. Jakiekolwiek zmiany pojawiające się na skórze są sygnałem do tego, aby sprawdzić stan naszego zdrowia. Bardzo często trądzik pojawia się w wyniku nieprawidłowej diety. Być może organizm nie toleruje danego składnika spożywczego. Warto wtedy wykonać testy na nietolerancje pokarmowe) i jeżeli wyniki wyjdą pozytywne – odstawić dane produkty. Raczej nie bawiłabym się w dobrowolne odstawianie sobie produktów, lepiej zasięgnąć porady dietetyka, bo dieta w takim wypadku musi być dobrze zbilansowana, aby organizmowi niczego nie brakowało i aby nie nabawić się awitaminoz, które również mogą być polem do rozwoju trądziku (np. niedobór wit. D czy E). Ja zachęcam każdego do brania probiotyków, niestety żywność w dzisiejszych czasach jest tak naładowana chemią i antybiotykami, że praktycznie każdy ma mniejsze lub większe jelitowe problemy. Podobnie sprawy mają się również, jeżeli cierpicie na jakąś przewlekłą chorobę. Praktycznie w każdej z nich potrzebna jest określona dieta, a nie przestrzeganie jej przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia i tym samym także jelit. Zły stan jelit = zły stan skóry. Najczęściej trądzik u kobiet pojawia się np. w Zespole Policystycznych Jajników, ale może być też obecny przy Hashimoto, a nawet Depresji.
Drugą kwestią jeżeli chodzi o trądzik jest odpowiednia pielęgnacja skóry i dobór kosmetyków. Często obserwuje się zmianę stanu cery po totalnej zmianie produktów. Mamy tutaj do czynienia z tzw. trądzikiem kosmetycznym. Kosmetyki dla takiej problematycznej cery powinny przede wszystkim nie zapychać (niestety większość produktów zalecanych przez dermatologów zupełnie nie nadaje się do pielęgnacji takiej cery). Najlepiej zrezygnować z drogeryjnych, ciężkich, napakowanych silikonami podkładów na rzecz kosmetyków mineralnych, które mają także właściwości gojące. Należy obserwować stan skóry po użyciu danego kosmetyku i lepiej nie eksperymentować od razu z używaniem kilku nowych produktów na raz. Ja zachęcam do przejścia na naturalną stronę mocy, bo rośliny mają naprawdę ogromne właściwości przeciwtrądzikowe! Szczególnym kompanem dla takiej cery powinien stać się olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Jeżeli chcecie mogę przygotować taki post z produktami, które warto wybrać na początek właśnie dla skóry trądzikowej.
Innym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania trądziku jest podwyższona ilość hormonów płciowych w organizmie. Jeżeli dieta ani zmiana kosmetyków nie pomaga (moim zdaniem te dwie rzeczy powinny iść w parze) warto zasięgnąć porady dobrego endokrynologa. Tutaj zapewne potrzebna będzie kuracja hormonalna, ale tak jak napisałam na początku, uważam, że leki powinny być w tym wypadku ostatecznością i powinniśmy najpierw sprawdzić, czy przyczyna naszych problemów skórnych nie ma jednak innego podłoża.
Trądzik może być również skutkiem przewlekłego lub długotrwałego stresu, lekami, dymem papierosowym i paleniem papierosów czy ciągłym dotykaniem skóry twarzy brudnymi rękami.
Walkę z trądzikiem powinno zacząć się od zmiany nawyków żywieniowych oraz kosmetyków. Nie warto iść na łatwiznę i na starcie faszerować się lekami. Na jeden problem mogą pomóc (albo i nie), a w przyszłości konsekwencje brania tak silnych antybiotyków mogą być bardzo duże.
WOW!Bardzo ciekawy artykuł! Pozdrawiam!^^
OdpowiedzUsuńSpora dawka informacji :). Ja na szczęście nigdy nie miałam problemu z trądzikiem.
OdpowiedzUsuńI obyś nigdy nie miała :D
UsuńCzekam na post z polecanymi produktami :)
OdpowiedzUsuńBędzie za jakiś czas w takim razie!
UsuńOdpukać w niemalowane :-) Nigdy nie miałam większych problemów z trądzikiem.
OdpowiedzUsuńCałe szczęście!
UsuńBardzo wyczerpujący wpis :) na szczęście Ja nie mam problemu z trądzikiem od czasu do czasu mi coś wyskoczy i zawsze jest to przed okresem ewentualnie gdy zjem nadmierną ilość słodyczy lub jakiegoś innego śmieciowego jedzenia na którego od czasu do czasu sobie pozwalam.
OdpowiedzUsuńMam teraz dokładnie tak samo, ale swego czasu jak jeszcze nie wiedziałam, że mam nietolerancje pokarmowe moja cera była w potwornym stanie :(
UsuńAntybiotyk powinien być tylko ostatecznością, więc dobrze, że o tym wspominasz. Ja mam mieszaną cerę i kiedyś miałam naprawdę kiepską cerę, obecnie jest całkiem nieźle. Dzięki czytaniu składów łatwiej jest mi ocenić, co mi szkodzi, a co moja skóra robi. Dieta i stan skóry także są bardzo ważne - kiedy miałam problemy z żołądkiem, nie miałam idealnej cery.
OdpowiedzUsuńTo bardzo dobrze, że już potrafisz wyczuć co szkodzi Twojej skórze :)
UsuńBardzo fajny i rzetelny artykuł :) Też jestem zdania, że rośliny mają ogromną moc, dlatego przy trądziku warto też dodatkowo stosować zioła, np. korzeń łopianu jest bardzo pomocny :)
OdpowiedzUsuńTak to też prawda :) Tylko trzeba uważać na zioła fotouczulające szczególnie latem :)
UsuńZgadzam się w 100% z tym co napisałaś. Mi trądzik pojawił się po 30-tce
OdpowiedzUsuńNo więc właśnie, co do wieku w tym momencie nie ma już reguły :)
UsuńA czy mogłabyś napisać post o pielęgnacji cery trądzikowej podczas leczenia dermatologicznego? U mnie niestety zdrowsza dieta i przejście na kosmetyki naturalne nie pomogło, mam okropny trądzik, dlatego w końcu udałam się do dermatologa. Jednak już po pierwszym użyciu maści widzę, jak moja skóra się wysuszyła, a minerały na takiej cerze wygladają okropnie :( czy myślisz, że nakładanie ich na mokro pomoże? Z góry dziękuję za pomoc!
OdpowiedzUsuńPewnie, chętnie przygotuję taki post :) No tak w takim przypadku właśnie potrzeba dobrze nawilżać skórę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Możesz sprobować, na pewno nie zaszkodzi :) A może spróbuj z innymi naturalnymi podkładami? Np. krem BB so bio 5w1 jest świetny, ma krycie lepsze niż nie jeden podkład i właśnie takie "mokre wykończenie". Choć wiadomo, że każda skóra jest inna i na każdej produkty wyglądają inaczej.
Usuń